Poznaj zasady bezpieczeństwa w górach
- Szczegóły
Chociaż co roku GOPRowcy apelują o rozsądek do osób, które wybierają się na szlak, wciąż dochodzi do groźnych sytuacji. Największym problemem jest ignorancja i brak szacunku wobec żywiołu u turystów, którzy wybierają się na wędrówkę. Aby górskie wyprawy były bezpieczne i przyjemne, warto pamiętać o kilku podstawowych zasadach.
Przygotuj się!
Zanim wybierzmy się na szlak, powinniśmy się odpowiednio do tego przygotować. Przede wszystkim upewnijmy się, jak trudna jest dana trasa, jakie czyhają na niej zagrożenia i ile czasu potrzeba na jej przejście. Warto porozmawiać na ten temat z okolicznymi mieszkańcami, którzy pomogą nam oszacować nasze możliwości i w razie czego doradzą inny szlak. Pamiętajmy, żeby rozsądnie spakować plecak na wędrówkę. Koniecznie musi znaleźć się w nim zapas wody i coś do jedzenia. Dobrym nawykiem jest też pakowanie latarki, kompasu, scyzoryka i apteczki – nigdy nie wiadomo, kiedy mogą się przydać. W plecaku powinna znaleźć się zapasowa kurtka chroniąca przed deszczem i wiatrem – pamiętajmy, że pogoda w górach może zmienić się dosłownie w kilka minut! Zadbajmy też o wygodne, bezpieczne obuwie na wycieczkę, które będzie chroniło nasze kostki. Do telefonu komórkowego wpiszmy telefony do lokalnych oddziałów GOPR i TOPR, zainstalujmy aplikację RATUNEK.
Na szlaku
Przed wyjściem należy upewnić się, że nasz telefon jest w pełni naładowany. Opuszczając swój apartament w górach, poinformujmy rodzinę lub obsługę hotelu, dokąd się wybieramy. Jeszcze raz sprawdźmy prognozę pogody – nie idźmy na szlak, jeśli zapowiadane są deszcze i burze. Podczas wędrówki trzymajmy się tylko wytyczonych szlaków. Opuszczenie szlaku tylko po to, by zrobić ciekawe zdjęcie, może wiązać się ze zgubieniem się, lub spotkaniem dzikiego zwierzęcia. Jeśli mimo prognoz w górach złapie nas burza, zejdźmy bez paniki w niższe partie. Sami nie pijmy i przestrzegajmy innych przed piciem alkoholu w trakcie wędrówki. Będziemy bezpieczni tylko wtedy, gdy będziemy myśleć trzeźwo i racjonalnie. W razie potrzeby nie zawahajmy się wezwać pomocy. Tam, gdzie nie zasięgu telefonicznego, wołajmy głośno o pomoc i w miarę możliwości ułatwmy służbom odnalezienie nas, np. błyskając latarką. Zawsze pamiętajmy, że nad przyjemność z wycieczki powinniśmy przedkładać jej bezpieczeństwo!